III- Neden Sınır Kapıları Açıldı?

Sınır kapılarının açılması Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yönetenlerin elinde ilk günden bugüne kadar hep güçlü bir koz olarak lanse edildi. İktidar sahiplerinin popülist hareketleri bir başka ifadeyle seçim kazanma odaklı demeçleri iç siyasete yön vermekten öteye gitmedi, gidemedi, gidemez, gidemeyecek. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile kurulan ittifaktan sonra milliyetçi politikalar uygulayan, milliyetçi söylemlerde bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve çevreleri Suriyeli Sığınmacı Sorununu da yine bu çizgi üzerinden sürdürdü.

Sığınmacıların iç savaştan kaçıp Türkiye’ye kontrolsüz şekilde alınmaları ve kurulan kamplarda kontrol altında tutulamamaları neticesinde bir önceki yazıda da bahsettiğim gibi demografik değişimler meydana gelmiş ve geliyordu. Ortaya çıkan toplumsal karmaşayı başından beri popülist söylemlerle yöneten, dış politikada tek kozu sığınmacılara sınır kapılarını açmak olan iktidarın son İdlib saldırısının ardından elindeki bu kozu oynamaktan başka çaresi kalmadı.

Peki neden? Nedeni çok basit… Türkiye’nin Suriye topraklarında verdiği şehitler arttıkça toplumdaki homurdanma daha yüksek sesle dile getirilir, önüne geçilemez bir hal almaya başladı. ”Din kardeşlerimiz” söylemi kendi seçmenlerinin çevresinde de etkisini kaybetti. Anketlerde ciddi kan kaybı yaşanmaya başladı. Anketler AKP’nin en büyük seçim kazanma silahlarından biri. Tepetaklak giden AKP son yaşanan İdlib saldırısının ardından elindeki son Suriyeli kartını açıp rest demek zorunda kaldı. Şehitlerin sayısı, ortaya çıkan tablo Türkiye’nin Suriye Politikasının çöküşünün en acı resmiydi. Halk, büyük bir travma geçirdi. AKP hükümeti halkın travmayı atlatmasına izin vermeden gündemi meşgul edecek çok güçlü bir adım atmak zorunda kaldı. O adım, sığınmacıları sınıra yürütmekti. Atılan adım ellerindeki medya gücüyle birlikte sonuca ulaştı. İdlib’in üzeri belli oranda örtüldü. Toplumun dikkati sığınmacılara açılan sınır kapılarına çevrildi. Sınır kapılarında oluşan görüntüler ise bambaşka soruyu beraberinde getirdi… Değer miydi?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s