Korona – I –

Günlük sosyal yaşamamızı daha ilk adımdan yani ”merhaba” evresinden kısıtlayan daha önce hiç karşılaşmadığımız bir problemle karşı karşıyayız. Dünya üzerinde uluslararası çok büyük sorunları ve soruları beraberinde getiren kabus gibi bir deneyim yaşıyoruz. Salgının dünya genelinde meydana getirdiği sonuçlar kısa, orta ve uzun vadeli olarak hepimizi etkileyecek. Kısa vadede ortaya çıkan soruların en önemlisi sağlık sistemi ile alakalı olacak. Salgının çok ağır sonuçlarını yaşayan veya yaşaması muhtemel tüm ülkelerde en büyük sorgulama kara bulutların dağılmasının ardından sağlık sistemi ile alakalı olacak. Küresel ısınmanın etkisiyle birlikte değişen iklimler, gece gündüz sıcaklık farkları, virüsleri daha etkin hale getirebilecek düzeye ulaştıracak. Küresel ısınmanın artmasıyla birlikte yeni salgınların riski her geçen gün artmaya devam ediyor. Korona salgını belki de dünya için iyi bir tatbikat niteliği taşıyor?… Salgının ardından ortaya çıkacak tablo diğer salgınlar için örnek teşkil edebilir. Eğer korona salgınından yeteri kadar ders alınırsa, sistemsel sorunlar giderilirse, insanların doğaya karşı olan hoyratlıklarında değişimler meydana gelirse, hijyen alışkanlıkları değişirse, panik havası yerini bilinçli, sorumluluk sahibi davranışlara bırakırsa ortaya çıkması kuvvetle muhtemel diğer salgınlara karşı daha güçlü mücadeleye hazır hale gelinilebilir.

Korona salgını hakkında sosyal medya ve bloglarda gezen türlü komplo teorileri mevcut. Bazılarının akla ve mantığa uyduğunu söylemek gerekir. Ancak delile dayalı olmadığı için biz bu teorilerin başına ”komplo” kelimesini iliştirmek zorundayız. Şuan için elimizdeki en büyük delil, bilimsel veriler. Bilimsel verilerin bize söylediği salgının ciddiye alınması gerektiği ve sosyal izolasyonun mümkün olduğunca uzun tutulma zorunluluğu… Virüsün kontrol altına alınabilmesi için sosyal izolasyon son derece hayati niteliğe sahip. Sizden istenen tek şey; sosyal hayatlarınıza bir aylık ara verip evde vakit geçirmeniz. Bir çoğumuz günlük iş hayatımızda kendimizi sürekli söylenirken buluruz; ”eve gidip ayaklarımı uzatsam dinlensem, kahvemi yatıp kitap okusam, film izlesem, bol bol uyusam vs” işte tüm bunların tam da zamanı… Sosyal detoks… Kendinize vakit ayırmanın, sevdiğiniz, özlemini duyduğunuz şeyleri yapmanın tam da sırası. Kaotik ortamı, sevdiğiniz şeyleri yaparak, ailenizle vakit geçirerek özel zamanlara dönüştürebilirsiniz. Unutmamız gereken en önemli şey; panik yaparak değil uyarıları ciddiye alarak salgını kontrol altına alabiliriz.

Bir diğer konu, ikinci paragrafın girişinde bahsettiğim komplo teorileri. Bazı teorilerin akla yatkın tarafı var demiştim. O teoriler hakkında konuşmak istediğim yazıyı yarına hazırlayacağım.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s