Korona -II-

Dün üstün körü geçtiğim komplo teorilerini detaylı olarak bu yazıda irdelemek istiyorum. Komplo teorisi neydi? Bir olgu üzerinde bilgi ekseninde çeşitli senaryolar öne sürüp bunu herhangi bir kanıt veya belgeye dayandırmadan yapılan düşünsel eylemler. Dolayısıyla tanımda asıl dikkatimizin toplanması gereken yer, kanıt veya belgeye dayanmayan kısmı olmalı. Komplo teorisi üretebilmek için, konu hakkında mutlaka belli bir uzmanlık seviyesinde olmanız gerekir. Yani her ortaya atılan teori komplo teorisi değildir. Komplo teorisinin oluşabilmesi için bilginin gerekliliği kaçınılmazdır. Sosyal medya üzerinden konu hakkında haber kanallarından ve bulunduğu çevreden duydukları ile fikircik kusanları lütfen ciddiye almayın. O kişilerin ortaya attığı ”hastalığı Amerika yaydı, Amerika’nın oyunları, işte simpson gerçeği, herkese bulaşan hastalık Amerika’da neden yok!” gibi ipe sapa gelmez şeyleri yanlışlıkla okumanız, zaman ayırmanız bile sizler için büyük kayıp!

Korona virüsü hakkında ortaya atılmış teorilerden en ele avuca geleni, ”Dünya Genetik Haritası ve Havuzu” önermesi. Yukarıdaki paragrafta da uzun uzun konuştuğumuz gibi, belge ve kanıt olmaksızın konularında uzman insanların ortaya koyduğu fikirler üzerinden beyin jimnastiği yapacağız. Konularında uzman kişiler, bu virüsün doğal yollarla mutasyona uğramasının çok çok zor bir ihtimal olduğunu savunuyor. Yani mutasyonun uzunca zaman gerektirdiğini söylüyorlar. Kimi kesimler de ”bilimsel olarak virüslerin yapısının insan eliyle değiştirilmesi henüz mümkün değil” teziyle bizi karşılıyor. Bu tezin gerçekliği varsa teori baştan çökmüş oluyor zaten. Şimdilik karşı tezi kenara koyup ana teoriden devam edelim.

Virüsün sadece belli yaş gruplarında tutunabilmesi, insan eliyle yapıldığı şüphesini doğurmuş konuyla ilgilenen uzmanlarda. Dünya nüfusunun çok şişmesi, kaynakların arz ve talebi karşılayamayacak seviyeye gelmesi, küresel ısınma sonucunda meydana gelen iklimsel değişiklikler sonucu toprak verimliliğinin azalması, üretimden hızlı tüketim gibi konular göz önüne alınınca yaşlı nüfusun güçsüz olan kısmının hedef kitlesi olabilme ihtimali beliriyor. Ayrıca bu salgın bir ülkenin veya istihbarat şirketinin yapılabileceği çapta bir sabotaj değil. Korona Salgını hususunda daha spesifik düşünmek zorundayız. Dünya ve ülke ekonomilerini kontrol altında tutan multi milyarderlerin dünya nüfusunun artışı konusunda duyduğu kaygı, küresel ısınmanın durdurulmasına dair yaptıkları çalışmalar hepimizin malumu. Eğer teorideki ”insan eliyle yapısı değiştirilen virüs” olabileceği önermesi doğruysa ardından gelen tüm önermenin fikri alt yapısı çok kuvvetleniyor.

Salgının ardından insanın günlük hayattan bir süre için izole olması ile birlikte doğa nefes almaya başladı. Uydulardan gelen görüntüler sayesinde dünya üzerinde sadece ve sadece bir kaç haftalık izolasyonla bile gözle görülür değişikliklerin meydana geldiği anlaşıldı. Dolayısıyla bu salgının amaçlarından birisi de salgın sırasında köşelerine çekilmiş insanların ardından tabiatın buna vereceği tepkiyi gözlemlemek de olabilir. Korona salgınının insan eliyle yapılabilme ihtimali varsa bu tabiki sadece nüfus politikası ile alakalı olamazdı. Yaşanan salgında ortaya çıkan verilerden ırkların virüse gösterdiği dirence dair gen haritaları da çıkarılabilir. İnsan eliyle yapılması muhtemel diğer salgınlar için bu harita paha biçilemez datalar barındırabilir. Bu sayede salgının başlayacağı yerden tutun da, biteceği yere kadar tüm veriler ellerinde bulunabilir. Küresel ısınmayı yavaşlatacak önlemler arasında salgınlar da önemli bir alternatif haline gelebilir. Bunlar ortaya atılan komplo teorisinin ”belge ve kanıta” dayanmayan kısmıydı. Şimdi gelelim dünya üzerinde korona salgınından sonra yaşanacak köklü değişimlere.

Bir diğer konu da dünyanın parası. Şuan dünyada para akışı neredeyse durdu. Para akışının bu tip olağanüstü durumlarda da sağlıklı şekilde sağlanabilmesi adına yeni politikalar, sistemler ortaya çıkmak zorunda kalacak. Mesela ülkeler olağanüstü salgınlar için çok ciddi bütçeler ayıracaklar. 5-10-15-20 yıllık eylem planlarında şartlara göre bu akışı sağlayacak parayı hep bir köşede hazır tutacaklar.

Yaşanan salgının ortaya koyduğu ve ülkelerinin salgını kontrol altına alıp kafalarını kaldırdıktan sonra masaya yatırılacak ilk konulardan birisi sağlık sistemlerini sorgulamak olacak. Bu tip salgınların küresel ısınma etkisi ile daha çok artma ihtimali göz önüne alındığında ülkeler artık en kötü senaryoya dahi hazırlıklı olmak zorunda kalacaklar. Bunun için de ciddi altyapı yatırımları yapmaları gerekecek. Yani sağlık sektörü, ekipmanından personeline devasa nitelikte genişleme sürecine girecek.

Politik ilişkiler yönünden de köklü değişimlerin meydana geleceği artık kaçınılmaz. Özellikle Avrupa’da yaşanan süreç gösterdi ki; ”herkes yalnız”. Bu yalnızlığın salgın paranoyası ile birlikte ülkeler arası ilişkilerde vizesiz rahat geçiş gibi konularda tekrardan masaya yatırılması kuvvetle muhtemel. Ülkeler artık salgın paranoyası ile birlikte daha izole hale gelebilir. Dışarıdan turist çekme politikaları yerini daha çok iç turizme yöneltebilir. Dışarıdan gelecek turistlerden artık çok ciddi sağlık raporları istenecektir. Sağlık konusunda büyük filtrelemelere maruz kalıncaktır. Özellikle Avrupa’da ülkelerin korona salgını ile birlikte birbirine sırt dönmesi, var olan birliğin ne kadar kırılgan bir yapıya sahip olduğunu gözler önüne serdi. Günümüzde İngiltere’nin birlikten çıkmasıyla türlü sistemsel sorgulamalarla karşı karşıya olan Avrupa Birliği, artık çok yeni, hiç beklemedikleri bir iç sorgulamayla daha yüz yüze geldi.

Tüm bu yaşananlar ve bilgiler ışığında artık çekinmeden, net olarak söyleyebiliriz ki; Korona salgını kontrol altına alındığında dünya artık asla eskisi gibi olmayacak…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s