Tabiatın konuşma şekli

İnsanoğlunun tüm savurganlığına, pişkinliğine, arsızlığına ve acımasızlığına karşı doğanın ayaklanışıdır korona salgını. İnsan kendisini dünya üzerinde yaşam hakkına sahip tek yaratık olarak gördüğü, kendisinden başka hiçbir canlıya yaşam alanı, hakkı tanımadığı, doğayı, dengeyi talan ettiği için yer yüzünün ” kendine gel, beni rahat bırak” uyarısı korona salgını.

Çin’de başladığı günden itibaren giderek artan ve 1 buçuk milyar nüfuslu Çin’i birkaç hafta eve kilitleyen korona virüsünün en büyük katkısı tabiata oldu. Uydu görüntülerinden bir kaç haftalık değişim açıkça gösteriyor ki, doğa insanoğlundan mola alıyor. Kendisine yapılan her türlü tahribatı sessizce karşılayan tabiat bu salgın aracılığıyla bizimle konuşuyor aslında. Havasını temizledi, suyunu arıttı, nefes aldı. Doğaya yapılan hiçbir işkence karşılıksız kalmadı, kalmayacak. Tabiat intikamını mutlaka aldı, alıyor, alacak. Kendisini yeryüzünün tek hakimi gören insan denen yaratık, eğer mesajı doğru alamazsa, hoyratlığına, acımasızlığına devam ederse koronadan çok daha büyük salgınlar ve felaketlerle çalacak tabiat kapımızı. Küresel ısınmanın dünyanın en büyük sorunu olduğu yüzyılda salgınların, doğal afetlerin yanında savaşlar evcilik oyunu gibi kalacak… Dünya bir an önce ortak aklı devreye sokmalı. Yeryüzü zenginliklerinin sağlıklı, dengeli şekilde kullanılması için yeni kurallar, yeni yaptırımlar düzenlenmeli. Bugün yapılan savaşlarda kullanılan silahların hiçbirisi gözle görülmeyen, canlı dahi olmayan bir varlığın yayılımını engelleyebilecek güçte değil. İnsanoğlu doğayla anlaşmak zorunda, ona da yaşam hakkı tanımak zorunda, hayvanların da bitkilerin de yaşam hakları var ve onların bize bunu dile getirme şekli her seferinde insanoğluna çok daha büyük kayıplar verdirecek.

Bir bombayla, silahla dünya siyasetini yönlendiren, elindeki ekonomik güçle dünyayı idare eden emperyalist liderler bugün saraylarından çıkamıyorlar. Neden? Gözle dahi görülmeyen bir virüs yüzünden. Yaptıkları tüm savaşların, döktükleri tüm kanın hiçbir anlamı kalmıyor. Kazandıkları kaynakları bu salgını kontrol altına almak için harcıyorlar. Milyarlarca dolar elde ettikleri savaşların tüm kazancını başka bir felaketi kontrol altına almak için harcıyorlar. Ne anlamı kaldı? Hiç. Bizim güzel bir atasözümüz var bu durum için… ”Haydan gelen huya gider”

Üstte de söylediğim gibi, tekrarın öğreteceği gerçeğini de bilerek yeniden söyleme gereği duyuyorum!… İnsan denilen aciz yaratık tabiata asla karşı gelemez, gelmeye çalıştığında bedelini çok ağır öder, ödedi, ödeyecek. Tüm yaşam döngüsünü bozan insanın, doğaya yaptığı katliamların sonucunda meydana gelen doğal afetleri, salgınları belli bir dine, ırka mensup insanların birbirine yaptığı işkencelerin sonucu olarak değerlendirme ahmaklığı devam ettikçe korona virüsten daha büyük felaketlerin nefesi hep ensemizde olacak.

Evet! Korona virüs salgınında bardağın dolu tarafı tamamen tabiat ile ilgili. Tabiat insanın nefretine birkaç hafta – ay için “dur” dedi. Kendisiyle baş başa kaldı. Havasını temizledi, nehrini arıttı, kendisini besledi, kaynaklarına nefes aldırdı… Ahmak insanoğlu da evde iki gün oturduktan sonra, sıkıldı, kendisini hala dünya üzerinde söz sahibi tek varlık olarak gördüğü için kendi evinin önündeki pisliği temizlemeyecek kadar aciz olduğunu, farkındalık gösteremeyecek kadar narsist olduğunu her gün sosyal medyadaki kişisel hesaplarından kusmaya devam ediyor.

Zülfü Livaneli – Son Ada kitabından bir bölüm

Zülfü Livaneli’nin Son Ada kitabı doğaya yapılan tahribatın insanoğluna ne şekilde geri döndüğünü çok basit dille anlatır. Okumanızı ve artık tanrı karşısında, başka ırklar önünde değil doğa karşısında acziyetinizin olduğunun farkına varmanızı diliyorum!

4 thoughts on “Tabiatın konuşma şekli

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s